Äriline digipööre loob majanduslanguse üleelamiseks piiramatuid võimalusi
JANUARY 14, 2025. AUTHOR HARDI OTS
- 5 MIN READ
Ühe euroala kiireima hinnakasvu tõttu on Eesti majandus jätkuvalt langusfaasis, millega toimetulemiseks lähevad paljud kulude kärpimise teed, ent siin tuleb ühel hetkel piir ette. Seetõttu on mõistlik kärpekääre kombineerida investeeringutega ärilisse digipöördesse, kus võimalused efektiivsuse kasvatamiseks on piiritud ning loovad nutikal tegutsemisel juba õige pea kokkuhoidu ka rahas, kirjutab tarkvaraarenduse müügijuht Hardi Ots.

Sageli arvatakse, et erinevate äriprotsesside ühendamine ning tegevuste automatiseerimine on väga keerukas ja kallis ning kõik see võtab nii kaua aega, et kasu muutusest ilmneb väga kauges tulevikus või kas üldse. Tõsi, kõikjal üle maailma on tehtud ja tehakse ka edaspidi väga mastaapseid ning pikaajalisi IT-arendusi, mis nii mõnigi kord on ka ebaõnnestunud. Kehvades majandustingimustes pole aga vaja mõelda astronoomilistes ühikutes, vaid pigem otsida võimalusi olemasolevate IT-lahenduste täiendamiseks nutikate arendustega, et pudelikaelad ettevõtteülestes äriprotsessides kaoksid.
Üsna tavapärane on, et väikeses ja keskmise suurusega ettevõttes saab protsessi automatiseerimiseks vajaliku IT-arenduse tehtud mõstliku ajakuluga ning mille investeeringu suurus ei pruugi olla väga suur, näiteks 5000-10 000 euroga, mis tähendab aasta peale jagatuna ca 415-830 eurot kuus. Kui selle tulemusel säästavad näiteks viis töötajat igaüks kasvõi ühe tunni päevas, tähendab see kõigi nende peale kokku üle 100 tunni kuus, mis on rohkem kui kahe inimese tavapärase pikkusega töönädal. Võttes aluseks Eesti keskmise palga 1954 eurot, tähendab see ettevõttele tööjõukulude säästu üle 1400 euro kuus. Seega on sellises mahus IT-arenduse tasuvusajaks natuke rohkem kui kaheksa kuud.
Automatiseerimine vabastab inimesed robotitööst
Loomulikult ei tähenda töötaja rutiinsetest tegevustest vabastamine, et inimene hakkab selle võrra vähem palka saama. Pigem hakkab ta rohkem palka saama, sest saab enam aega pühendada sisulist väärtust loovatele tegevustele, mis toovad ettevõttele rohkem kasumit, mida paljud tööandjad jagavad ka oma töötajatega. Rahanumbritega vähemalt samavõrd oluline on kogu muutuse pehmem pool. Uuringute järgi tunneb 90% töötajaid end kurnatuna korduvate ja igavate tegevuste pärast, mille automatiseerimine vähendab inimeste läbipõlemist ning suurendab motivatsiooni. Töötajate kõrge rahulolu muutub tööandjale käegakatsutavaks siis, kui väheneb personalivoolavus ja vajadus otsida tänases tööjõupuuduse olukorras turult uusi inimesi.
Ärilise digipöörde peamine võtmeküsimus on see, et arenduskulu oleks mõistlikult tasakaalus automatiseerimisest saadava tuluga. Näiteks jaeketis Lidl automatiseeriti arvete käsitlemine 95% ulatuses vähem kui 2 kuuga ning kogu investeeringu tasuvusajaks oli kõigest 4 kuud. Digitaliseerimine ühes suurimas kohtutäituribüroos võimaldab käsitleda kordades rohkem toimikuid väiksema töötajate hulgaga, tõlkebüroos aga annab pideva ülevaate esitatud tõlketellimustest, nende jagamisest tõlkide vahel, iga töö hetkeseisust, arvete väljastamisest klientidele jne.
Tarkvaraarenduste taaskasutus tagab efektiivsuse
Äriprotsesside digitaliseerimisel on kuluefektiivsuse osas üks suur eelis – kuigi iga ettevõte on unikaalne, on erinevate ülesannete lahendamiseks kasutatav tehnoloogia alati sama. Piltlikult öeldes on jalgratas juba leiutatud, kuid keegi peab sellele lihtsalt keti peale panema ehk kohandama kord juba loodud tarkvarakomponente vastavalt konkreetse äri vajadustele. Tarkvara oskusliku taaskasutusega on võimalik ära katta märkimisväärne osa protsesside ühendamiseks vajalikest liidestustest, mis muudab paljud digitaliseerimisprojektid nii maksumuse kui elluviimise aja osas käegakatsutavaks. Veelgi enam, EASi ja Kredexi ühendasutus uuendas 20 jaanuaril 2025 Digipöörde Toetusmeedet äriliseks digipöördeks, millega ettevõtted saavad rahastada kuni 70% arenduskulust ning ainult 30% omafinantseeringuga. Me oleme viimase kahe aasta jooksul aidanud ligi 30 ettevõtet toetusprojektide kirjutamisel ning hiljem ka toetatavate tegevuste elluviimisel.
Lisaks paremate tööriistade loomisele ja protsesside optimeerimisele ongi digitaliseerimise teine oluline kasutegur juhtimisinfo parem kättesaadavus, mis võimaldab hinnata igapäevaselt äriprotsesside, töötajate ja kogu ettevõtte efektiivsust ning langetada kiiremini õigeid otsuseid. Selleks, et hinnata, kui hästi töötab IT iga ettevõtte jaoks, soovitame teha digiauditi.
Digiaudit joonistab teekaardi tõhususe suurendamiseks
Digiauditiga kaardistame ettevõttes juba kasutusel oleva tarkvara (nii töötajate arvutites kui pilves), kirjeldame peamised tööprotsessid ning pakume välja lahendused tõhususe suurendamiseks, olgu selleks siis protsesside muutmine, uue tarkvara juurutamine või erinevate süsteemide omavahelised liidestused ja IT-arendused. Siiski ei ole meie esmane eesmärk soovitada kliendile päris uut tarkvara, vaid leida pudelikaelad, kus nutikad liidestused või praeguse tarkvara terviklikum kasutamine muudab äriprotsessid efektiivsemaks, lihtsustab tööd, vähendab kulusid ja suurendab tulusid.
Digiaudit põhineb intervjuudel ettevõtte võtmeisikutega. Nende tulemusel valmib dokument, mis koosneb:
- Kasutusel olevate tarkvarade, nende kasutajate (rollid, ametid ettevõttes jne) ja sellest saadava kasu kirjeldus
- Praegused äri- ja tööprotsessid ning seosed erinevate tarkvaralahendustega flow-map’ide kujul
- Praegustes protsessides ja olemasolevas tarkvaras avastatud probleemid
- Võimalused kirjeldatud kitsaskohtade leevendamiseks koos esialgse lahenduse ning sellest saadava võiduga ettevõttele
Trendid viitavad sellele, et automatiseerimine juhtimisprotsessides kasvab jätkuvalt.
Seepärast on automatiseerimise ja digitaliseerimisega viivitamisel suur oht üleilmselt kiirrongilt maha jääda, sest aastaks 2027 ennustatakse, et kulutused ärilisele digipöördele maailmas kasvavad 3,9 triljoni USA dollarini.
Kui soovid rohkem infot digiauditi ja äriprotsesside automatiseerimise kohta, siis võta meiega ühendust

Hardi Ots
hardi.ots@datafox.ee
+372 515 06 05